2022-2023

Aktywna tablica

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Aktywna tablica-2022”.

Głównym celem Programu było rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli przez wykorzystywanie w procesie dydaktycznym nowoczesnego sprzętu, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami. Uczniowie powinni być zaznajamiani z możliwościami zastosowań edukacyjnych TIK od możliwie wczesnych etapów kształcenia, a umiejętności posługiwania się TIK stanowią jedne z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia.

Program finansowany był w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.
Koszt całkowity 43 750,00 zł
Kwota dotacji 35 000,00 zł
Kwota wkładu własnego 8 750,00 zł

W ramach projektu szkoła zakupiła 3 laptopy, 2 tablety, mikrofon, monitor interaktywny oraz ciekawe multimedialne pakiety z programami do wykorzystania w pracy podczas zajęć logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacyjnych, emocjonalno-społecznych i dydaktyczno-wyrównawczych, a także jako dodatkowa forma pomocy na zajęciach edukacyjnych w klasach 1-3 i na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8.

Nasza szkoła współpracowała w ramach projektu ze Szkołą Podstawową w Wilczy. Należy też do Międzyszkolnej Sieci Współpracy Nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.

W szkole w I półroczu 2022/2023 odbyły się zajęcia, w tym otwarte, z wykorzystaniem monitora interaktywnego otrzymanego w ramach projektu oraz dostępnych platform edukacyjnych, a także szkolenia przygotowujące nauczycieli do pracy z różnymi narzędziami TIK.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Otrzymaliśmy wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Głównym celem powyższego Priorytetu było uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

W ramach projektu dokonaliśmy zakupów książek będących nowościami wydawniczymi, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizacji działań promujących czytelnictwo.

Koszt całkowity 14 889,82 zł
Kwota dotacji 11 911,85 zł
Kwota wkładu własnego 2 977,97 zł

W I półroczu 2022/2023 w ramach projektu odbyły się m.in. konkursy biblioteczne („Z zakładką w krainie bohaterów literackich”, „Droga do niepodległości – 11 Listopada”), Dzień Postaci Literackich w klasach 1-3.

Wśród przykładów projektów oddziałowych znalazły się m.in.: „Szkolna szafka Mikołajka”(prow. Julia Bielecka) – połączony z wystawą wytworów projektowych uczniów; „W fantastycznym świecie Aslana” (prow. Bogusława Kurowska) – połączony z prezentacją makiet wykonanych przez uczniów; „Niesamowite przygody 10 skarpetek”(prow. Izabela Koszela) – połączony z instalacją wystawy na korytarzu szkolnym; „Poczytam Ci, przyjacielu, na święta” (prow. Joanna Polewik) – połączony z czytaniem nowości uczniom klas najmłodszych; „Na Olimpie” (prow. Izabela Koszela, Klaudia Kuberek) – połączony z prezentacją strojów mitologicznych.

Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – GMINA PILCHOWICE

Celem projektu był wzrost dostępności do wysokiej jakości oferty kształcenia uczniów z Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Żernicy i podlegających pod Gminę Pilchowice.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego  na lata 2014-2020.

Grupę docelową objętą wsparciem stanowili uczniowie uciekający z objętej wojną Ukrainy, którzy przybyli legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022r .

W naszej szkole pomoc polegała na zakupie pomocy dydaktycznych takich jak: słowniki polsko-ukraińskie, papier ksero i mazaki oraz sprzętu ICT w postaci komputera stacjonarnego wbudowanego, z których korzystali wyżej wymienieni uczniowie oraz nauczyciele prowadzący zajęcia. Aby zaadaptować przestrzeń i stworzyć lepsze warunki do nauki, zakupiliśmy w ramach projektu ławki i krzesła w ilości 10 sztuk oraz dwie tablice suchościeralne.

Całkowita wartość projektu : 49 411,76 zł, w tym:

  • dofinansowanie ogółem 44 470, 58 zł, w tym:
    – ze środków UE: 41 999, 99 zł
    – z budżetu państwa: 2 470, 59 zł
  • wkład własny Gminy : 4 941, 18 zł

Termin realizacji projektu: od 1.11.2022 r. do 31.03.2023 r.