Warto przeczytać

WARTO PRZECZYTAĆ

 

Zezia, Giler i Oczak

Autor: Agnieszka Chylińska

Autorką tej książki jest znana piosenkarka – Agnieszka Chylińska. Opowiada ona o życiu Zezi: o przeprowadzce, pierwszym dniu w nowej szkole, o pierwszej komunii świętej, o Wielkanocy i wielu innych wydarzeniach. W jednym z rozdziałów dziewczynka poznaje Andrzeja – swojego „wymarzonego” chłopaka. Jak potoczą się ich losy – przeczytajcie sami. Książka naprawdę mi się podoba. Polecam!

Nicola Kucia

 

Przygody Emila ze Smalandii

Autor: Astrid Lindgren

Emil, kilkuletni chłopiec, razem ze swoją siostrą przeżywa różne przygody. Pewnego razu tak mu smakuje rosół, że wkłada głowę do wazy. Niestety głowy nie da się wyciągnąć z naczynia. Rodzice z Emilem jadą do lekarza. Jak się kończy ta historia – przekonajcie się sami. W tej książce jest naprawdę dużo zabawnych opowieści. Polecam!

Nicola Kucia

 

Kto uratuje Iryska?

Autor: Holly Webb

Książka opowiada o Soni, która przeprowadza się na wieś i dostaje kotka o imieniu Irysek. Dziewczynka i kotek przeżywają wiele przygód. Sonia idzie do nowej szkoły, a Irysek czeka aż jego pani wróci. Któregoś dnia Irysek się gubi. Sonia szuka Iryska.

Według mnie ta książka jest ciekawa i dostarcza wielu emocji.

Karolina Wolf

 

Dziewczynka z Szóstego Księżyca

Autor: Witcher Moony

Ta książka to historia Niny i jej przyjaciół. Przeżywają oni wiele ciekawych przygód. Odkrywają laboratorium tajemniczego dziadka Miszy i otrzymują złote berło. Książka jest bardzo ciekawa. Polecam ją wszystkim miłośnikom przygód.

Karolina Wolf

 

Baśnie znane i nieznane

Autor: Hans Christian Andersen

Książka ta to wspaniały zbiór „baśni znanych i nieznanych”, które są ponadczasowe i nigdy się nie znudzą. Lubią je mali i duzi.

Szczególnie podobała mi się „Mała Syrenka”, która marzyła o wypłynięciu na powierzchnię wód w dniu swoich piętnastych urodzin. Żeby doświadczyć miłości oddała wszystko, co było jej drogie.

Zofia Dyka

 

Jezioro łabędzie, czyli jak powstał najsłynniejszy balet świata

Autor: Ewa Nowak

Książka ta spodobała mi się dlatego, że książę Zygfryd obronił dziewczynę zaczarowaną w łabędzia przez złego czarownika.

Pewnego dnia po przedstawieniu zasłonięto kurtynę i nikt nie klaskał, a po chwili zaczęła klaskać jedna osoba. Następnie dołączyły kolejne osoby, aż rozległ się huragan braw, po czym widzowie wstali z miejsc.

Polecam tę książkę, gdyż jest bardzo interesująca i z pewnością kiedyś jeszcze do niej wrócę.

Amelia Kaim

 

Magiczne drzewo. Świat Ogromnych

Autor: Andrzej Maleszka

Książka opisuje przygody Idalii, która postanowiła odnaleźć zaginionego przed laty synka pani Szulc. Wraz z Gabi, Kuki oraz gadającym psem Budyniem przenosi się do Świata Ogromych, gdzie trafił właśnie synek pani Szulc – Alik. Będąc w Świecie Ogromnych dzieci przeżywają wiele ciekawych przygód, między innymi muszą odnaleźć i ułożyć tajemnicze puzzle, na których jest mapa z drogą do świata ludzi i do domu.

Książka, mimo że jest gruba, bardzo mnie wciągnęła. Na pewien czas można się przenieść w świat baśni i fantazji. Gorąco polecam!

Kalina Kaleta

 

Kto pokocha Psotkę?

Autor: Holly Webb

Książka opowiada o Mai, która przeprowadza się do nowego domu i w prezencie dostaje kotkę rasy syjamskiej o imieniu Psotka. Maja i Psotka przeżywają wiele ciekawych przygód.
W nowej szkole Maja poznaje koleżankę Izę i zaprzyjaźnia się z nią.

Książka jest bardzo ciekawa. Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki o zwierzętach.

Karolina Wolf

 

Dorotka i orkiestra

Autor: Marco Simsa

Ostatnio przeczytałam książkę pt.: „Dorotka i orkiestra”. Opowiada ona o jednym ważnym wydarzeniu z życia małej dziewczynki o imieniu Dorotka.

W dniu ósmych urodzin dziewczynkę odwiedził wujek Teodor. Przygotował on dla Dorotki wyjątkowy prezent – zabrał dziewczynkę na próbę i koncert orkiestry, którą dyrygował. Dorotka będąc w filharmonii poznała wiele ciekawych instrumentów. Wieczorem wraz z rodzicami była na koncercie i mogła podziwiać grę wspaniałej orkiestry.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej ciekawej i pouczającej książki. Można się z niej dowiedzieć wielu interesujących rzeczy o instrumentach muzycznych.

Kalina Kaleta

 

Wiersze

Autor: Maria Konopnicka

W tej książce są bardzo ładne i interesujące wiersze, a ilustracje są kolorowe i wyglądają, jakby były prawdziwe. Najbardziej spodobał mi się wiersz pt.: „Jesienią”.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej ciekawej książki z wesołymi rysuneczkami i śmiesznymi wierszykami.

Kalina Kaleta

 

Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci

Autor: Beata Majchrzak

Książka ta bardzo mnie wzruszyła, ponieważ zawiera dużo smutnych, jak i wesołych opowieści. Dzięki niej poznajemy problemy dzieci niewidomych, bez nóg, na wózkach inwalidzkich.

Może i Ty znajdziesz swój problem w tej książce i uda ci się go rozwiązać. Naprawdę warto ją przeczytać!

Agata Szydło

 

Opowieści z Narnii – Książę Kaspian

Autor: C. S. Lewis

W książce tej jest dużo niezwykłych przygód, wiele walk o śmierć i życie, w których zawsze dobro zwycięża, a zło przegrywa. Mieszkańcy Narnii ubierają się w piękne szaty, czasem się kłócą, ale zawsze sobie przebaczają.

Najbardziej spodobała mi się postać królowej Zuzanny, gdyż jest ona rozsądna, mądra, piękna, bardzo waleczna i świetnie strzela z łuku.

Książka ta bardzo mi się podoba i nigdy jej nie zapomnę.

Anna Cieślar

 

Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci

Autor: Grzegorz Kasdepke

Ostatnio przeczytałam książkę pt.: „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci”. Opowiada ona wydarzenia z życia rodzeństwa o imionach Kuba i Buba. W książce przedstawione są zachowania dzieci podczas różnych, codziennych sytuacji.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ każdy może się czegoś z niej nauczyć, a w szczególności zasad dobrego wychowania.

Kalina Kaleta

 

Majowy weekend

Autor: Beata Waniek

Książka przedstawia losy dwunastoletniej Aśki, pełnej energii i życia, która w wypadku samochodowym traci nogę. Chociaż wewnątrz wcale się nie zmienia, trudno jej przystosować się do rzeczywistości, a raczej jej otoczenie nie umie poradzić sobie z nową sytuacją.

Jest to wzruszająca i mądra opowieść o kalectwie, akceptacji, przyjaźni i miłości.

Agata Russin

 

Ernest i tajemnicze listy

Autor: Susie Morgenstern

Mama Ernesta zmarła przy porodzie. Chłopak nie wie, co się stało z jego ojcem. Mieszka z 80-letnia babcią Pulcherią i gosposią Genowefą. W domu tym nie ma telewizora ani telefonu, jedyną rozrywką jest tajemniczy list, który dziadek Ernesta wysłał z frontu podczas wojny. Ernest jest dobrym dzieckiem, dobrze się uczy, ale nie uczestniczy w życiu klasy. Wszystko się zmienia, kiedy pojawia się nowa uczennica Wiktoria.

Jest to książka, którą bardzo dobrze się czyta, ponieważ ma ciekawą fabułę.

Patryk Gąbka

 

Pan Słówko ma głos

Autor: Maria Kowalewska

Jest to bardzo interesująca książka, trochę podobna do słownika języka polskiego. Wyjaśnia, jak należy poprawnie mówić oraz opisuje, jakie są gwary. Można się z niej dowiedzieć dużo mądrych i przydatnych rzeczy. Najbardziej podobał mi się rozdział „Pan Słówko czuwa”, w którym pan Słówko porównał Kasię do choinki.

Natalia Menzik

 

Najwyższa góra świata

Autor: Anna Onichimowska

W książce tej znajdziemy dziewięć różnych historii. Jedna z nich opowiada o dziewczynce nawiązującej nową znajomość ze swoją rówieśniczką Małgosią. Telefoniczna przyjaźń może stać się ucieczką od zajętej głównie sobą matki i niemieszkającego z nimi ojca. Opowiadanie to pokazuje porażkę emocjonalną dziecka i jego samotność, pomaga zrozumieć dziecięce troski, uświadamia, że życie to nie bajka i trzeba czasami zmierzyć się z różnymi trudnościami. Podczas czytania często pojawia się łza w oku ze wzruszenia.

Alicja Kunicka

 

Mikołajek i inne chłopaki

Autor: Sempe i Gościnny

Głównym bohaterem książki jest Mikołajek, który opowiada o swoich przygodach. Lubi bawić się z przyjaciółmi na podwórku. Często jednak dochodzi między nimi do bójek i nieporozumień. Gdy coś przeskrobią, muszą za karę odmieniać czasowniki lub zostawać dłużej w szkole.

Warto przeczytać tę książkę, bo jest ciekawa i opowiada o niezwykłych przygodach Mikołajka.

Emilia Podsiadło

 

Zezia i Giler

Autor: Agnieszka Chylińska

Książka opowiada o dziewczynce, która ma na imię Zuzia. Przedstawia jej problemy, zmartwienia, a także wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa. Książka jest bardzo wciągająca.

W momencie kiedy skończyłam ją czytać, byłam ciekawa czy  jest lub będzie wydana jeszcze następna cześć. To najprzyjemniejsza książka, jaką dotychczas czytałam.

Alicja Kowalska

 

Baśnie

Autor: Wilhelm i Jacob Grimm

Książka zawiera 13 pięknie ilustrowanych baśni.

Jedna z baśni pt. „Roszpunka” opowiada o młodym małżeństwie, które mieszkało w domu obok ogrodu potężnej czarodziejki. W jej ogrodzie rosło wiele roślin, między innymi roszpunka (gatunek rośliny). Żona zapragnęła mieć tę roszpunkę, więc mąż wszedł do ogrodu i zerwał ją. Jednak złapany przez czarodziejkę musiał obiecać, że odda jej dziecko, które jego żona urodzi…

Jest to wspaniała baśń, z której można się wiele nauczyć. Gdy się zacznie ją czytać, trudno się oderwać.

Emilia Kotlorz

 

Seria książek „Już czytam”

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Niedawno przeczytałam cztery książki Agnieszki Stelmaszyk: „Michał i złoty puchar”, „Koniec w wygłupami”, „Monia ratuje Faraona” i „Słoń w składzie porcelany”. Książki te opowiadają o przeróżnych wesołych zdarzeniach, które spotykają Monię, Sarę, Izę, Dorotę, Weronikę, Michała i słonia.

Bardzo mi się one spodobały, a gdy wieczorami zasiadałam na łóżku, aby je poczytać, miło i z uśmiechem kończyłam swój dzień. Zachęcam wszystkie dzieci do przeczytania tych książek. Naprawdę warto!

Kalina Kaleta

 

Nieznane przygody Mikołajka

Autor: Sempe i Gościnny

W książce są opisane różne przygody trzecioklasisty o imieniu Mikołajek. Najbardziej podobają mi się przygody „Nowy sklep” i „Sweter”. Książka jest zabawna, czytając ją można się pośmiać.

Paulina Barwiak

 

Wakacje Mikołajka

Autor: Sempe i Gościnny

W wakacje Mikołajek wybiera się nad morze, gdzie spotyka wielu przyjaciół. Często się kłócą, nie odzywają do siebie, ale szybko się godzą i razem dobrze bawią. Książka ta bardzo mi się podoba, ponieważ jest śmieszna i pełna zabawnych historyjek.

Paulina Barwiak

 

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Autor: Andrzej Maleszka

Burza zniszczyła ogromny, stary dąb, który był magicznym drzewem. Ludzie postanowili zrobić z niego różne przedmioty. Tak powstało czerwone krzesło.

Najbardziej podobało mi się, jak Kuki, Filip i Tosia usiedli na tym krześle i zamienili swoją 40-letnią ciocię w 12-letnią dziewczynkę.

Klaudia Żołądkowska