Aktualności

Obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia w naszym województwie obchodzono Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Jak co roku w Domu Kultury w Żernicy miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające tamte wydarzenia.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Przygotowali m.in. – podobnie jak uczniowie ze szkół gminnych – prace plastyczne na konkurs organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach pt. „Był taki rok 1945”. 

Prace te zostały następnie zaprezentowane w formie wystawy podczas uroczystości w Domu Kultury. Warto wspomnieć, że wyróżniona w tym konkursie została uczennica klasy 7a Agnieszka Urbanek.

Dwoje uczniów najstarszych klas naszej szkoły przeczytało również wspomnienia dwóch kobiet z tamtego okresu – chwytające za serca teksty przygotował dla uczniów Pan Ingemar Kloss.

Jak co roku podczas uroczystości zostały również wręczone „Złote Gwoździe”, które są wyróżnieniem dla znaczących osobowości Gminy Pilchowice. W tym roku wśród nagrodzonych tą nagrodą znalazły się dwie nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: Barbara Rusin – za działania promujące chrześcijańskie wartości wśród dzieci i młodzieży w parafii Żernica oraz Irena Foit – za wieloletnią pracę i działania promujące postawy społeczne i chrześcijańskie wśród dzieci w Nieborowicach.

Wyróżnionym Paniom życzymy dalszej motywacji i zapału do pracy z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy.

Justyna Wrońska