Aktualności

Konkurs recytatorski „Treffen mit den deutschen Dichtern”

14 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Treffen mit den deutschen Dichtern”. Organizatorami konkursu było Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz nauczyciele języka niemieckiego Katarzyna Kostelecka i Anna Zdanowicz.

Celem konkursu było szerzenie i pielęgnowanie kultury, tradycji i języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej, stwarzanie uczniom możliwości rozwijania uzdolnień recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, zachęcanie dzieci do przezwyciężania własnej nieśmiałości poprzez występy przed publicznością i promowanie szkoły jako gminy wspierającej różnorodne inicjatywy lokalne.

W konkursie wzięło udział łącznie 30 uczniów. Członkami jury byli: Roswita Krywalska, Beata Kasza, Beata Przybyła oraz Jan Dusza. Konkurs rozpatrywany był w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII szkoły podstawowej. Uczniowie recytowali wiersze dwóch niemieckich poetów: Josepha von Eichendorff oraz Augusta Heinricha Hoffmanna von Fallersleben. Ponadto konkurs uświetniły występy wokalne uczniów klas I-V szkoły podstawowej. Oprawę muzyczną konkursu zapewnił pan Georg Goretzki.

W każdej kategorii wiekowej jury wyłoniło zwycięzców:

Klasy I – III SP:
I miejsce – Kinga Wolańska z kl.1c
II miejsce – Łucja Pawlukiewicz z kl.2c
III miejsce – Matylda Szota z kl.2c
Wyróżnienie – Karolina Korzusnik z kl.1c, Miłosz Struski z kl.2a oraz Karolina Nastulla z kl.3b.

Klasy IV-VI SP:
I miejsce – Matylda Grondys z kl.4a
II miejsce – Emilia Mikołajczyk z kl.4a
III miejsce – Julia Szachniewicz z kl.5d

Klasy VII-VIII SP:
I miejsce – Magdalena Wygoda z kl.8a
II miejsce – Weronika Musioł z kl.8a
Wyróżnienie – Kinga Keller z kl.7b

Występy wokalne:
1. Duet Jagoda Łasut i Krystyna Socha – Maria durch ein’ Dornwald ging
2. Zespół kl.2a i 2b – Schlittenfahrt
3. Solistka Weronika Wilk – Leise rieselt der Schnee
4. Solistka Kinga Wolańska – Fröhliche Weihnacht überall
5. Solistka Helena Szczęch – Schneeflöckchen Weißröckchen
6. Solistka Antonina Szczęch– Mitten in der Nacht.

Głównym sponsorem nagród dla wszystkich uczestników konkursu było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. Imprezę wsparł również Gminy Ośrodek Kultury w Pilchowicach.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyśmienitych występów i z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wesołych Świąt.

Anna Zdanowicz