Aktualności

Hiszpański szlak za nami

W dniach od 16 do 23 października dziesięcioro uczniów i dwóch opiekunów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żernicy wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Andaluzji (Hiszpania).

Przedsięwzięcie to obejmowało uczestnictwo w warsztatach z użyciem programu komputerowego NeoTrieVR na Uniwersytecie w Maladze w towarzystwie prof. José Luisa Rodrigueza.

W dalszej części wyjazdu uczniowie przeszli cykl zajęć terenowych z zakresu geografii, geologii i geomorfologii. Pierwsza ich część odbyła się w Parku Krajobrazowym El Torcal, w którym podziwialiśmy rzeźbę krasową. Park należy do najciekawszych tego typu miejsc w Europie. W ciągu milionów lat siły natury utworzyły imponujący labirynt z formami skalnymi przybierającymi fantazyjne kształty. W El Rincon, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, uczniowie zapoznali się z typami wybrzeży, efektami erozji i akumulacji morskiej oraz akumulacji eolicznej, jak również ze zmianami ukształtowania linii brzegowej wskutek tworzenia się osadów rzecznych. Druga część zajęć odbyła się na Caminito del Rey, szlaku pieszym, odważnie poprowadzonym w stromościennym kanionie rzeki Guadalhorce, którego głębokość przekracza 100 m, a pionowe ściany zbliżają się do siebie na zaledwie 10 m. Uczniowie zapoznali się tam z erozyjną działalnością wód płynących.

Wiele czasu poświęcono również poznaniu historii i wybitnych zabytków architektury Andaluzji. Uczniowie zwiedzili m.in. alcazabę (twierdzę), zamek Gibralfaro, katedrę i starówkę w Maladze oraz Antequerę, malownicze miasteczko, w którym wizyta stanowi prawdziwą podróż w czasie. Zaczyna się 5 tys. lat temu, w neolicie, a kończy się w epoce baroku. Antequera może pochwalić się zabytkami znaczenie starszymi niż Wielka Piramida w Gizie. Są nimi potężne dolmeny czyli megalityczne grobowce. W Granadzie zobaczyliśmy natomiast słynny, wpisany na listę UNESCO, kompleks pałacowo-parkowy Alhambra oraz kaplicę królewską. W drugiej połowie dnia zanurzyliśmy się w średniowiecznej starówce – Albacinie, który jest najstarszą częścią miasta. To labirynt wąskich, krętych uliczek, pałacyków i romantycznych zaułków, gdzie nadal można poczuć klimat arabskiej medyny.

Grażyna Morga