Aktualności

GEO23 Geometry – Geology – Geography

W dniach od 28 maja do 4 czerwca dwanaścioro uczniów i dwóch opiekunów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żernicy – Miranda Duda i Grażyna Morga, wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Andaluzji (Hiszpania).

Przedsięwzięcie to obejmowało uczestnictwo w warsztatach z użyciem programu komputerowego NeotrieVR na Uniwersytecie w Almerii prowadzonych przez prof. José Luisa Rodrigueza, prof. Isabel Romero i dr Marii del Mar Garcia. 

W kolejnej części wyjazdu uczniowie przeszli cykl zajęć terenowych z zakresu geografii, geologii i geomorfologii. Pierwsza ich część odbyła się na Caminito del Rey – szlaku pieszym, odważnie poprowadzonym w stromościennym kanionie rzeki Guadalhorce, którego głębokość przekracza 100 m, a pionowe ściany zbliżają się do siebie na zaledwie 10 m. Uczniowie zapoznali się tam z erozyjną działalnością wód płynących. Druga część zajęć odbyła się w Parku Krajobrazowym El Torcal, w którym podziwialiśmy rzeźbę krasową. Park należy do najciekawszych tego typu miejsc w Europie. W ciągu milionów lat siły natury utworzyły imponujący labirynt z formami skalnymi przybierającymi fantazyjne kształty.

Kolejny cykl zajęć przeprowadzono w Parku Krajobrazowym Cabo de Gata, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i obejmującym tereny ukształtowane w głównej mierze w wyniku podmorskiej działalności wulkanicznej. Uczniowie zapoznali się tam m.in. z przejawami dawnych procesów wulkanicznych, efektami erozji i akumulacji morskiej oraz akumulacji eolicznej, jak również ze zmianami ukształtowania linii brzegowej wskutek tworzenia się osadów rzecznych.

Wiele czasu poświęcono również poznaniu historii i wybitnych zabytków architektury Andaluzji. Uczniowie zwiedzili m.in. zamek Gibralfaro i starówkę w Maladze oraz alcazabę (twierdzę) i katedrę w Almerii, jak również słynny, wpisany na listę UNESCO, kompleks pałacowo-parkowy Alhambra i średniowieczną starówkę – Albacin, który jest najstarszą częścią miasta. To labirynt wąskich, krętych uliczek, pałacyków i romantycznych zaułków, gdzie nadal można poczuć klimat arabskiej medyny.

Wyjazd odbył się m.in. dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm i instytucji:

  • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  • Grupie Niekotrans – Nova Sp. z o.o – Rajmund Nierychło, Marek Iwaniec,
  • Agencji Nieruchomości DomProfit w Raciborzu,
  • Mikołowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Mikołowie,
  • Przedsiębiorstwu Transportowemu Grzegorza Twardawy.

Zapraszamy do fotorelacji.

Grażyna Morga