Aktualności

„Geo’2018: Geometria – Geografia – Geologiaˮ

W dniach od 30 września do 8 października dwanaścioro uczniów i dwóch opiekunów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żernicy wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Andaluzji (Hiszpania).

Przedsięwzięcie to obejmowało uczestnictwo w międzynarodowym spotkaniu poświęconym nowatorskiemu programowi do nauczania geometrii NeoTrieVR, które odbyło się na Uniwersytecie w Almerii w obecności twórców programu: prof. José Luisa Rodrigueza, Diego Cangas Moldesa, Davida Crespo Casteleiro oraz Antonia Zauraz Moreno. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i wysłuchali prezentacji na temat projektu. Było to spektakularne wydarzenie, szczegółowo opisane i pokazane w lokalnej prasie.

W dalszej części wyjazdu uczniowie przeszli cykl zajęć terenowych z zakresu geografii, geologii i geomorfologii. Pierwsza ich część odbyła się w Parku Krajobrazowym Cabo de Gata, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i obejmującym tereny ukształtowane w głównej mierze w wyniku podmorskiej działalności wulkanicznej. Uczniowie zapoznali się tam m.in. z przejawami dawnych procesów wulkanicznych, efektami erozji i akumulacji morskiej oraz akumulacji eolicznej, jak również ze zmianami ukształtowania linii brzegowej wskutek tworzenia się osadów rzecznych. Druga część zajęć odbyła się w górach Sierra Nevada i była okazją do omówienia genezy gór fałdowych oraz tworzenia się rzeźby fluwialnej i polodowcowej.

Wiele czasu poświęcono również poznaniu historii i wybitnych zabytków architektury tego niezwykle interesującego regionu Europy. Uczniowie zwiedzili m.in. alcazabę (twierdzę) i katedrę w Almerii, jak również słynny, wpisany na listę UNESCO, kompleks pałacowo-parkowy Alhambra i średniowieczną starówkę oraz katedrę i kaplicę królewską w Granadzie, a także mogli się przespacerować głównymi arteriami monumentalnego i majestatycznego Madrytu.

Zdjęcia z wyprawy można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/GEO2018.Zernica

Więcej informacji na stronach:

https://sites.google.com/ual.es/imneo-vr

https://sites.google.com/ual.es/imneo-vr/program

https://www.facebook.com/neotrie/photos/pcb.2278820535671166/2240109956231452/?type=3&theater

 

Podziękowania dla Sponsorów wyjazdu edukacyjnego do Hiszpanii

Dzięki hojności następujących instytucji i firm:

Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

Przedsiębiorstwa Transportowo-Spedycyjnego ALEKS Sp. o. o. – Rajmund Nierychło, Marek Iwaniec,

Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach,

Karczmy Wrazidlok,

Usługom Transportowym Grzegorza Twardawy,

Firmy Gratisownia.pl,

które wsparły nas finansowo, możliwe było zorganizowanie trzeciego już wyjazdu edukacyjnego, za co dziękują serdecznie:

Beata Nawrath – dyrektor szkoły,

Grażyna Morga – organizatorka i pomysłodawczyni wyprawy, opiekun,

Julia Kochmańska – nauczyciel, opiekun,

oraz Uczniowie – uczestnicy.