Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

22 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej akcji brzmiało: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Z tej okazji odbyły się dwa apele. Pierwszy, dla uczniów klas IV-VI, rozpoczął uczeń klasy Vb Radosław Dorożyński, który przedstawił swoją prezentację ostrzegającą przed zagrożeniami w sieci. Uczniowie szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem pani Bogusławy Kurowskiej przygotowali krótkie przedstawienia. Pierwsze zatytułowane „Internetowe koszmary” było przestrogą przed poświęceniem zbyt dużej ilości czasu komputerowi i rezygnowaniem ze spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Druga scenka była ostrzeżeniem przed zawieraniem znajomości przez Internet i umawianiem się z  nieznajomymi ludźmi poznanymi w sieci. W trakcie przedstawienia, 2-osobowe zespoły reprezentujące poszczególne klasy rozwiązywały test sprawdzający wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Na tytuł ekspertów w tej dziedzinie zasłużyli uczniowie klasy 4c: Jakub Jurkiewicz i Dominik Karwot.

Na spotkaniu dla uczniów klas siódmych oraz gimnazjum zostały zaprezentowane krótkie spoty reklamy społecznej przygotowane przez zespoły uczniowskie z klasy trzeciej pod kierunkiem pani Pauliny Wiatrowskiej. Nagrodę publiczności uzyskał film pt.: „Nie poddawaj się, walcz” stworzony przez zespół, którego liderem był Aleksander Rusin. Jakub Sklorz i Ignacy Perkosz przedstawili prezentację o zagrożeniach w sieci.

DBI stał się również impulsem do podjęcia szeregu przedsięwzięć skierowanych do uczniów i rodziców. W ramach profilaktyki rówieśniczej uczniowie klasy VIb, VIIa oraz III gim. przygotowali oraz przeprowadzili zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej o bezpieczeństwie w kontaktach z innymi w Internecie oraz w klasach VII i gimnazjalnych o zagrożeniach związanych z nadmiernym korzystaniem z sieci. Pani Magdalena Hołyńska przeprowadziła zajęcia w klasach IV-VI w oparciu o cykl filmów 3.2.1. Internet.

Psycholog szkolny Judyta Janic zaprosiła rodziców przedszkolaków oraz uczniów klas I-III na prelekcję pt.: Internet a rozwój dzieci. O wpływie ekranów na rozwój psychoruchowy.

W klasach I-III Szkoły Podstawowej pani Magdalena Hołyńska ogłosiła konkurs nt. bezpiecznego Internetu. Celem konkursu było odpowiedzialne i rozsądne korzystanie z sieci Internet. Uczestnicy konkursu tworzyli plakat promujący pod hasłem: „Bądź bezpieczny w Internecie”. Treść każdej pracy konkursowej powinna nawiązywać do bezpieczeństwa w różnych aspektach. Dzieci wykonywały prace w szkole. Uczniowie zostali ocenieni w dwóch kategoriach: klasy I-II i klasy III. Wyniki konkursu:

Klasy I –II

I miejsce – Iga Kowol kl. 1b

II miejsce – Albert Górecki i Maik Skotniczny kl. 2

III miejsce – Hanna Heczko kl. 1a

KLASY III

I miejsce – Pola Rauch i Weronika Wilk kl. 3d

II miejsce – Alicja Kłosek i Maja Homotiuk kl. 3b

III miejsce – Dominik Szewczyk i Maciej Stachowicz kl. 3d

Wyróżnienie – Anna Woźniak i Lena Skotniczny kl. 3d

Dziękujemy za udział w konkursie!

Gratulujemy zwycięzcom!

Nagrody zostaną rozdane wkrótce na wspólnym apelu.

Pedagog szkolny

Kornelia Twardawa