Aktualności

Aktorsko, muzycznie i tanecznie, czyli próby musicali w szkole

W szkole w czwartek po południu jest zawsze głośno. Odbywa się kolejna próba utworów musicalowych. Uczniów chętnych do pracy z panią Anną Jakiesz-Błasiak jest mnóstwo.

Anna Jakiesz-Błasiak, nauczycielka, aktorka i solistka, zakłada, że zajęcia dodatkowe mają polegać na poznawaniu i kształtowaniu umiejętności wokalnych, aktorskich i tanecznych. „Omawiane są tu zasady techniki wokalnej oraz zdobycze współczesnej nauki, mające związek z kształceniem głosu, rozumianym jako funkcja całego łańcucha zjawisk fizjologicznych, dotyczących organizmu człowieka” – dodaje.

Zauważa, że każdej lekcji towarzyszą ćwiczenia kształtujące prawidłowy oddech podczas śpiewania, tańczenia i odgrywania scenek aktorskich, doskonalące barwę głosu, dykcję oraz wyczucie rytmu. Poznanie zachowań i zwyczajów aktora na scenie, zasad organizacji przestrzeni, sposobu prawidłowego poruszania się pozwalają na odpowiednie przygotowanie ucznia do musicalowego przedstawienia.

„Podczas zajęć podopieczni trenują interpretację utworów musicalowych, układy choreograficzne, czytają swoje role i uczą się scenariusza, poznają i budują postaci, stanowiące integralną część całego przedstawienia. W celu promowania osiągnięć i uzdolnień uczniowie biorą udział w szkolnych uroczystościach, są także zachęcani i przygotowywani do konkursów wokalnych i aktorskich, co zdążyło już zaowocować wieloma sukcesami” – podsumowuje Anna Jakiesz-Błasiak.

Cieszymy się z tego nowego musicalowego pomysłu.

Beata Nawrath