13 kwietnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żernicy odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Od Bałtyku po gór szczyty”. Do rywalizacji na słowa stanęli uczniowie ze szkół podstawowych z Pilchowic, Stanicy, Wilczy i Żernicy. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów z klas I- III. Byli to: Adam Twardowski, Filip Węgrzyn, Emilia Mikołajczyk, Jagoda Łasut, Julia Szachniewicz i Zofia Szymańska.
Wit Perkosz i Emilia Garczorz, uczniowie klasy Ib wprowadzili uczniów w świat poezji mówiąc, że droga do wielkiej literatury zaczyna się od wierszy dla dzieci, że oddziaływanie utworów poetyckich na dzieci jest znacznie większe niż utworów pisanych prozą. Potwierdzeniem tego są słowa Haliny Semenowicz, że dziecko w wieku przedszkolnym „za poezję uważa każdą wypowiedź odbiegającą od mowy potocznej, rymowaną lub nierymowaną, która ma w sobie coś z marzenia, z piosenki, zawiera rytm, melodię słowa, jest wyrazem serca przepełnionego radością, zachwytem, czy też tęsknotą, niepokojem, a nawet buntem”.
Konkurs recytatorski uatrakcyjniony został inscenizacją legendy pt. „Od Bałtyku po gór szczyty”, przygotowaną przez uczniów klasy Ib.
Prezentowane przez uczniów utwory poetyckie były punktowane od 1 do 5 za: prawidłowe opanowanie pamięciowe, interpretacje utworu, dykcję, intonację, natężenie głosu, wymowę spółgłosek i samogłosek ę i ą, ogólny wyraz artystyczny.
Komisję konkursową tworzyli:
– przewodnicząca komisji: pani dyrektor Aleksandra Kobielska
– członkowie: pani Kornelia Twardawa, pani Aleksandra Piechowicz
– organizator konkursu: pani Elżbieta Kozobucka
Zwycięzcami konkursu na poziomie klas I zostali :
I miejsce Magdalena Roter – Wilcza
II miejsce Alicja Gocek – Pilchowice
III miejsce Magda Pyszny – Stanica
Na poziomie klas II:
I miejsce Jagoda Łasut – Żernica
II miejsce Nadia Zborowska – Stanica
III miejsce Maria Wilczek – Pilchowice
Na poziomie klas III:
I miejsce Paulina Michalik – Pilchowice
II miejsce Zofia Szymańska – Żernica
III miejsce Alicja Łupieżowiec – Wilcza
Podsumowując konkurs pani dyrektor Aleksandra Kobielska podziękowała uczestnikom konkursu za ciekawą interpretację utworów poetyckich, a nauczycielom za przygotowanie dzieci do uczestnictwa w konkursie. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczniowie dyplomy za udział. Forma konkursu recytatorskiego sprzyja dobrej zabawie, ale przede wszystkim to wyrabianie wrażliwości na piękno słowa i budzenie miłości do języka polskiego.
Elżbieta Kozobucka