Warto przeczytać

WARTO PRZECZYTAĆ

 

Zezia, Giler i Oczak

Autor: Agnieszka Chylińska

Autorką tej książki jest znana piosenkarka – Agnieszka Chylińska. Opowiada ona o życiu Zezi: o przeprowadzce, pierwszym dniu w nowej szkole, o pierwszej komunii świętej, o Wielkanocy i wielu innych wydarzeniach. W jednym z rozdziałów dziewczynka poznaje Andrzeja – swojego „wymarzonego” chłopaka. Jak potoczą się ich losy – przeczytajcie sami. Książka naprawdę mi się podoba. Polecam!

Nicola Kucia z kl. IV b

 

Przygody Emila ze Smalandii

Autor: Astrid Lindgren

Emil, kilkuletni chłopiec, razem ze swoją siostrą przeżywa różne przygody. Pewnego razu tak mu smakuje rosół, że wkłada głowę do wazy. Niestety głowy nie da się wyciągnąć z naczynia. Rodzice z Emilem jadą do lekarza. Jak się kończy ta historia – przekonajcie się sami. W tej książce jest naprawdę dużo zabawnych opowieści. Polecam!

Nicola Kucia z kl. IV b

 

Kto uratuje Iryska?

Autor: Holly Webb

Książka opowiada o Soni, która przeprowadza się na wieś i dostaje kotka o imieniu Irysek. Dziewczynka i kotek przeżywają wiele przygód. Sonia idzie do nowej szkoły, a Irysek czeka aż jego pani wróci. Któregoś dnia Irysek się gubi. Sonia szuka Iryska.

Według mnie ta książka jest ciekawa i dostarcza wielu emocji.

Karolina Wolf z kl. IV b

 

Dziewczynka z Szóstego Księżyca

Autor: Witcher Moony

Ta książka to historia Niny i jej przyjaciół. Przeżywają oni wiele ciekawych przygód. Odkrywają laboratorium tajemniczego dziadka Miszy i otrzymują złote berło. Książka jest bardzo ciekawa. Polecam ją wszystkim miłośnikom przygód.

Karolina Wolf z kl. IV b

 

Baśnie znane i nieznane

Autor: Hans Christian Andersen

Książka ta to wspaniały zbiór „baśni znanych i nieznanych”, które są ponadczasowe i nigdy się nie znudzą. Lubią je mali i duzi.

Szczególnie podobała mi się „Mała Syrenka”, która marzyła o wypłynięciu na powierzchnię wód w dniu swoich piętnastych urodzin. Żeby doświadczyć miłości oddała wszystko, co było jej drogie.

Zofia Dyka z kl. II c

 

Jezioro łabędzie, czyli jak powstał najsłynniejszy balet świata

Autor: Ewa Nowak

Książka ta spodobała mi się dlatego, że książę Zygfryd obronił dziewczynę zaczarowaną w łabędzia przez złego czarownika.

Pewnego dnia po przedstawieniu zasłonięto kurtynę i nikt nie klaskał, a po chwili zaczęła klaskać jedna osoba. Następnie dołączyły kolejne osoby, aż rozległ się huragan braw, po czym widzowie wstali z miejsc.

Polecam tę książkę, gdyż jest bardzo interesująca i z pewnością kiedyś jeszcze do niej wrócę.

Amelia Kaim z kl. II c

 

Magiczne drzewo. Świat Ogromnych

Autor: Andrzej Maleszka

Książka opisuje przygody Idalii, która postanowiła odnaleźć zaginionego przed laty synka pani Szulc. Wraz z Gabi, Kuki oraz gadającym psem Budyniem przenosi się do Świata Ogromych, gdzie trafił właśnie synek pani Szulc – Alik. Będąc w Świecie Ogromnych dzieci przeżywają wiele ciekawych przygód, między innymi muszą odnaleźć i ułożyć tajemnicze puzzle, na których jest mapa z drogą do świata ludzi i do domu.

Książka, mimo że jest gruba, bardzo mnie wciągnęła. Na pewien czas można się przenieść w świat baśni i fantazji. Gorąco polecam!

Kalina Kaleta z kl. V a

 

Kto pokocha Psotkę?

Autor: Holly Webb

Książka opowiada o Mai, która przeprowadza się do nowego domu i w prezencie dostaje kotkę rasy syjamskiej o imieniu Psotka. Maja i Psotka przeżywają wiele ciekawych przygód.
W nowej szkole Maja poznaje koleżankę Izę i zaprzyjaźnia się z nią.

Książka jest bardzo ciekawa. Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki o zwierzętach.

Karolina Wolf z kl. IV b

 

Dorotka i orkiestra

Autor: Marco Simsa

Ostatnio przeczytałam książkę pt.: „Dorotka i orkiestra”. Opowiada ona o jednym ważnym wydarzeniu z życia małej dziewczynki o imieniu Dorotka.

W dniu ósmych urodzin dziewczynkę odwiedził wujek Teodor. Przygotował on dla Dorotki wyjątkowy prezent – zabrał dziewczynkę na próbę i koncert orkiestry, którą dyrygował. Dorotka będąc w filharmonii poznała wiele ciekawych instrumentów. Wieczorem wraz z rodzicami była na koncercie i mogła podziwiać grę wspaniałej orkiestry.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej ciekawej i pouczającej książki. Można się z niej dowiedzieć wielu interesujących rzeczy o instrumentach muzycznych.

Kalina Kaleta z kl. IV a

 

Wiersze

Autor: Maria Konopnicka

W tej książce są bardzo ładne i interesujące wiersze, a ilustracje są kolorowe i wyglądają, jakby były prawdziwe. Najbardziej spodobał mi się wiersz pt.: „Jesienią”.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej ciekawej książki z wesołymi rysuneczkami i śmiesznymi wierszykami. 

Kalina Kaleta z kl. IV a

 

Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci

Autor: Beata Majchrzak

Książka ta bardzo mnie wzruszyła, ponieważ zawiera dużo smutnych, jak i wesołych opowieści. Dzięki niej poznajemy problemy dzieci niewidomych, bez nóg, na wózkach inwalidzkich.

Może i Ty znajdziesz swój problem w tej książce i uda ci się go rozwiązać. Naprawdę warto ją przeczytać!

Agata Szydło z kl. IV a

 

Opowieści z Narnii – Książę Kaspian

Autor: C. S. Lewis

W książce tej jest dużo niezwykłych przygód, wiele walk o śmierć i życie, w których zawsze dobro zwycięża, a zło przegrywa. Mieszkańcy Narnii ubierają się w piękne szaty, czasem się kłócą, ale zawsze sobie przebaczają.

Najbardziej spodobała mi się postać królowej Zuzanny, gdyż jest ona rozsądna, mądra, piękna, bardzo waleczna i świetnie strzela z łuku.

Książka ta bardzo mi się podoba i nigdy jej nie zapomnę.

Anna Cieślar z kl. V a

 

Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci

Autor: Grzegorz Kasdepke

Ostatnio przeczytałam książkę pt.: „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci”. Opowiada ona wydarzenia z życia rodzeństwa o imionach Kuba i Buba. W książce przedstawione są zachowania dzieci podczas różnych, codziennych sytuacji.

Bardzo zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ każdy może się czegoś z niej nauczyć, a w szczególności zasad dobrego wychowania.

Kalina Kaleta z kl. IV a

 

Majowy weekend

Autor: Beata Waniek

Książka przedstawia losy dwunastoletniej Aśki, pełnej energii i życia, która w wypadku samochodowym traci nogę. Chociaż wewnątrz wcale się nie zmienia, trudno jej przystosować się do rzeczywistości, a raczej jej otoczenie nie umie poradzić sobie z nową sytuacją.

Jest to wzruszająca i mądra opowieść o kalectwie, akceptacji, przyjaźni i miłości.

Agata Russin z kl. VI a

 

Ernest i tajemnicze listy

Autor: Susie Morgenstern

Mama Ernesta zmarła przy porodzie. Chłopak nie wie, co się stało z jego ojcem. Mieszka z 80-letnia babcią Pulcherią i gosposią Genowefą. W domu tym nie ma telewizora ani telefonu, jedyną rozrywką jest tajemniczy list, który dziadek Ernesta wysłał z frontu podczas wojny. Ernest jest dobrym dzieckiem, dobrze się uczy, ale nie uczestniczy w życiu klasy. Wszystko się zmienia, kiedy pojawia się nowa uczennica Wiktoria.

Jest to książka, którą bardzo dobrze się czyta, ponieważ ma ciekawą fabułę.

Patryk Gąbka z kl. VI a

 

Pan Słówko ma głos

Autor: Maria Kowalewska

Jest to bardzo interesująca książka, trochę podobna do słownika języka polskiego. Wyjaśnia, jak należy poprawnie mówić oraz opisuje, jakie są gwary. Można się z niej dowiedzieć dużo mądrych i przydatnych rzeczy. Najbardziej podobał mi się rozdział „Pan Słówko czuwa”, w którym pan Słówko porównał Kasię do choinki.

Natalia Menzik z kl. IV a

 

Najwyższa góra świata

Autor: Anna Onichimowska

W książce tej znajdziemy dziewięć różnych historii. Jedna z nich opowiada o dziewczynce nawiązującej nową znajomość ze swoją rówieśniczką Małgosią. Telefoniczna przyjaźń może stać się ucieczką od zajętej głównie sobą matki i niemieszkającego z nimi ojca. Opowiadanie to pokazuje porażkę emocjonalną dziecka i jego samotność, pomaga zrozumieć dziecięce troski, uświadamia, że życie to nie bajka i trzeba czasami zmierzyć się z różnymi trudnościami. Podczas czytania często pojawia się łza w oku ze wzruszenia.

Alicja Kunicka z kl. VI a

 

Mikołajek i inne chłopaki

Autor: Sempe i Gościnny

Głównym bohaterem książki jest Mikołajek, który opowiada o swoich przygodach. Lubi bawić się z przyjaciółmi na podwórku. Często jednak dochodzi między nimi do bójek i nieporozumień. Gdy coś przeskrobią, muszą za karę odmieniać czasowniki lub zostawać dłużej w szkole.

Warto przeczytać tę książkę, bo jest ciekawa i opowiada o niezwykłych przygodach Mikołajka.

Emilia Podsiadło z kl. IV a

 

Detektyw na pustyni

Autor: Ake Holmberg

Detektyw Ture Sventon postanawia odwiedzić swojego przyjaciela Omara, który sprzedał mu latający dywan, na pustyni w oazie Kaf. Musi tylko znaleźć sposób na przetransportowanie zapasu ptysiów. Udaje się do wynalazcy lodówek po odpowiedni sprzęt.

Książka ta bardzo mi się spodobała, bo jest wciągająca. Polecam ją każdemu!

Dawid Płoński z kl. VI a

 

Zezia i Giler

Autor: Agnieszka Chylińska

Książka opowiada o dziewczynce, która ma na imię Zuzia. Przedstawia jej problemy, zmartwienia, a także wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa. Książka jest bardzo wciągająca.

W momencie kiedy skończyłam ją czytać, byłam ciekawa czy  jest lub będzie wydana jeszcze następna cześć. To najprzyjemniejsza książka, jaką dotychczas czytałam.

Alicja Kowalska z kl. VI a

 

Baśnie

Autor: Wilhelm i Jacob Grimm

Książka zawiera 13 pięknie ilustrowanych baśni.

Jedna z baśni pt. „Roszpunka” opowiada o młodym małżeństwie, które mieszkało w domu obok ogrodu potężnej czarodziejki. W jej ogrodzie rosło wiele roślin, między innymi roszpunka (gatunek rośliny). Żona zapragnęła mieć tę roszpunkę, więc mąż wszedł do ogrodu i zerwał ją. Jednak złapany przez czarodziejkę musiał obiecać, że odda jej dziecko, które jego żona urodzi…

Jest to wspaniała baśń, z której można się wiele nauczyć. Gdy się zacznie ją czytać, trudno się oderwać.

Emilia Kotlorz z kl. VI a

 

 Seria książek „Już czytam”

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Niedawno przeczytałam cztery książki Agnieszki Stelmaszyk: „Michał i złoty puchar”, „Koniec w wygłupami”, „Monia ratuje Faraona” i „Słoń w składzie porcelany”. Książki te opowiadają o przeróżnych wesołych zdarzeniach, które spotykają Monię, Sarę, Izę, Dorotę, Weronikę, Michała i słonia.

Bardzo mi się one spodobały, a gdy wieczorami zasiadałam na łóżku, aby je poczytać, miło i z uśmiechem kończyłam swój dzień. Zachęcam wszystkie dzieci do przeczytania tych książek. Naprawdę warto!

Kalina Kaleta z kl. IV a

 

Nieznane przygody Mikołajka

Autor: Sempe i Gościnny

W książce są opisane różne przygody trzecioklasisty o imieniu Mikołajek. Najbardziej podobają mi się przygody „Nowy sklep” i „Sweter”. Książka jest zabawna, czytając ją można się pośmiać.

Paulina Barwiak z kl. IV b

 

 Wakacje Mikołajka

Autor: Sempe i Gościnny

W wakacje Mikołajek wybiera się nad morze, gdzie spotyka wielu przyjaciół. Często się kłócą, nie odzywają do siebie, ale szybko się godzą i razem dobrze bawią. Książka ta bardzo mi się podoba, ponieważ jest śmieszna i pełna zabawnych historyjek.

Paulina Barwiak z kl. IV b

 

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Autor: Andrzej Maleszka

Burza zniszczyła ogromny, stary dąb, który był magicznym drzewem. Ludzie postanowili zrobić z niego różne przedmioty. Tak powstało czerwone krzesło.

Najbardziej podobało mi się, jak Kuki, Filip i Tosia usiedli na tym krześle i zamienili swoją 40-letnią ciocię w 12-letnią dziewczynkę.

Klaudia Żołądkowska z kl.